Provides Information and Technical Drawings and Ideas وب سایت اطلاع رسانی و تخصصی ارائه طرحها و ایده ها

 
تبلیغات

نكاتي براي بيشتر بهره بردن از خواب

توسط: yasen در 23 آبان 1391


نكاتي براي بيشتر بهره بردن از خواب

شخصي نزد اميرالمؤمنين عليه‌السلام آمد و گفت: من با آن‌كه مي‌خواهم براي نماز شب برخيزم، اما نمي‌توانم. حضرت در جواب فرمودند: «قدقيدك ذنوبك؛ گناهانت تو را به بند كشيده است»1 و همان باعث مي‌شود بيدار نشوي. گرچه به‌ظاهر اين روايت اخلاقي است، اما داراي جنبه طبي هم هست. چون مزاج گناه سرد است و بر مزاج سرد و تر مغز مي‌افزايد و به خواب سنگين مي‌انجامد، لذا در روايات داريم خيلي‌ها بر اثر گناهان مي‌ميرند و گناه عمر را كوتاه مي‌كند، چون سردي عصيان، انسان را از تعادل حقيقي كه در قالب مكتب تشيع بر ما ارزاني شده است، دور مي‌كند و باعث ضعف حرارات غريزي بدن مي‌شود... براي نمونه خوب است بدانيم نگاه به زن نامحرم، صفراي فاسد را بالا مي‌برد و در مقابل نگاه به همسر، مزاج را تعديل مي‌كند.

بد نيست به اين نكته نيز اشاره كنيم كه مزاج اطاعت از خداوند گرم است و گرمي طاعت، موجب تقويت حرارت غريزي مي‌شود و در نتيجه انسان‌هاي مطيع خداوند، معمولا عمر طولاني دارند.

حقيقت گسترده خواب بر چشم بسياري از ما كم اهميت است، اما اگر بدانيم خواب هم جزئي از زندگي ماست، مي‌توانيم از لحظه لجظه آن بهره‌برداري كنيم.

به فرموده اميرالمؤمنين عليه‌السلام، وقتي مؤمن مي‌خوابد، روحش به عرش الهي مي‌رود، اما وقتي برمي‌گردد، شياطين در آن دست‌كاري مي‌كنند... اگر فرد باوضو بخوابد، شياطين نمي‌توانند دست‌بردي به آن بزنند.

خواب داراي طبيعتي سرد است، بنابراين نبايد قبل از خواب فعاليت گرم و شديد انجام داد. معده انسان نبايد هنگام خواب زياد پر يا خالي باشد. اگر كسي با معده پر بخوابد، بخارات حاصل از هضم ناقص غذا به مغز رسيده و آرامش او را مي‌گيرد و منشأ خواب‌هاي پريشان مي‌شود. همچنين در روايات داريم با شكم گرسنه نخوابيد و حتما شام بخوريد، حتي يك دانه خرما.

اميرالمؤمنين عليه‌السلام فرموده‌اند: خوابيدن به پشت، خواب انبيا و خوابيدن به شانه راست خواب مؤمنان است. خوابيدن به شانه چپ، خواب كفار و منافقين و خوابيدن به شكم، خواب شياطين است. وقتي به پهلوي چپ مي‌خوابيم، اعضاي درون سينه به قلب فشار مي‌آورند و قلب مؤمن كه مركز الهامات و اشارات الهي است، نمي‌تواند كارش را به‌خوبي انجام دهد و از ديدن رؤياي صادقه محروم مي‌شود. خواب به شكم هم بدترين خواب است؛ چون اخلاط غليظ بدن را به سمت قلب مي‌كشاند، پس چشم‌ها پف مي‌كند، زبان سنگين و دهان بدبو مي‌شود.

براي كاهش مقدار خواب، بهتر است هر شب قبل از خواب، استنشاق۲ كرده و پس از آن در هر يك از مجاري بيني چند قطره عصاره سياه‌دانه بچكانيد.

1. بحارالانوار، ج4، ص 145.

۲. استنشاق؛ به‌معني شست‌وشوي بيني و مجاري تنفسي و حلق، با آب نمك است...

منبع: كتاب عالمي كه انسان نام گرفت

بایدها و نبایدهای خوابزمان‌های نامناسب خواب:

خواب سحر: سحر از حدود یک ساعت و نیم قبل از اذان صبح شروع می‌شود و با اذان صبح به پایان می‌رسد. بیدار ماندن در این زمان، علاوه بر فواید طبی بر جسم انسان، تاثیرات زیادی بر رشد روحی و معنوی او دارد؛ تاجایی‌که تمام عرفا و بزرگان، رشد عقلانی و روحانی خود را حاصل بیداری و مناجات در این زمان می‌دانند.

امام علی عليه‌السلام: خوابیدن قبل از نماز صبح، پریشانی و فقر می‌آورد. به گفته یکی از حکما تمام موجودات زنده(به غیر از سگ که بیدار بوده و تا صبح نگهبانی می‌دهد) در این ساعت از شبانه‌روز بیدارند.

امام باقر عليه‌السلام: "بر حذر باش از خواب بین نماز شب و نماز صبح."

در روایات نیز خواص زیادی برای برخاستن در این ساعات و اقامه نماز شب هم‌چون زیبایی صورت، نورانیت چهره و ... آمده است.

امام رضا عليه‌السلام: خودت را عادت بده که ساعتی از شب را برخیزی.

قرآن کریم می‌فرماید: "ای جامه به خود پیچیده، شب را به جز کمی از آن به پا خیز و ... بیداری در این زمان است که موجب افزایش توان انسان برای فعالیت روزانه می گردد. (سوره مزمل آیات 1 الی 7)

از منظر علم نيز، وقتی پس از نیمه شب می‌خوابید، ظاهر بدن سرد و دمای محیط هم سرد است و سردی خیلی زیاد می‌شود. بنابراین برخواستن از خواب پس از نیمه شب برای رفع این سردی مفید بوده و موجب تعدیل دمای بدن می‌گردد. هم‌چنین آن ساعات، زمان سکوت و آرامش است که در دیگر زمان‌ها نمی‌توان این آرامش را یافت.

خواب عیلوله: فاصله زمانی بین اذان صبح و طلوع خورشید را بین‌الطلوعین و خواب در این زمان را عیلوله می‌نامند. عیلوله از ماده ((علل)) و به معنای مرض است؛ زیرا خواب در این زمان بیماری زاست.

امام صادق عليه‌السلام: "خواب بامداد، شوم و مانع روزی است. چهره را زشت و رنگ را زرد می‌گرداند، پس مبادا در این زمان بخوابید."

این زمان، زمان نزول فرشتگان است و هر کس در این زمان بخوابد، از دریافت رزق کامل خود و برکات معنوی آن محروم خواهد شد.

امام سجاد عليه‌السلام به ابو حمزه ثمالی فرمودند: "قبل از طلوع آفتاب نخواب که من این کار را از تو نمی‌پسندم؛ زیرا حق تعالی روزی بندگان خود را در این زمان قسمت مي‌كند و هر که این ساعت را خواب باشد، از روزی محروم می‌گردد.

خواب فیلوله: خواب ضعف و سستی است و به خواب بعد از روز (بعد از طلوع خورشید) گفته می‌شود.

امام باقر عليه‌السلام: خواب اول روز بی‌عقلی است؛ زیرا موجب سردی بدن می‌شود؛ لذا فرد در طول روز کسل است و شور و نشاط کافی جهت انجام فعالی‌تهای روزانه خود ندارد. همان بحرانی که نسل‌های امروزی در اثر بی‌توجهی به این دستورات طبی و روان‌شناسی اسلام گرفتار آن شده‌اند.

خواب غیلوله: خوابیدن حدود نیم ساعت قبل از غروب را غیلوله می‌گویند. این خواب موجب هلاکت انسان می‌شود.

امام باقر عليه‌السلام: خواب بعد از عصر حماقت است.

خواب بین‌العشائین: خواب از اذان مغرب تا زمان عشاء (دو ساعت بعد از اذان مغرب) مناسب نیست.

امام باقر عليه‌السلام: خواب بین نماز مغرب و عشاء انسان را از رزق محروم می‌کند.

امیرالمومنین عليه‌السلام: خوابیدن قبل از نماز عشاء پریشانی و فقرمي‌آورد چون باقی‌مانده رزق هر فرد از بین الطلو عین در این زمان پخش می‌شود.

شب‌هاي خاص: در احادیث معصومین تاکید زیادی بر بیداری واحیاء شب‌هاي خاصي مانند شب نیمه شعبان، لیالی قدر و ... شده است.

زمان‌های مناسب خواب:

خواب قیلوله: خواب پیش از ظهر (حدود نیم ساعت قبل از اذان ظهر تا اذان ظهر) را خواب قیلوله گویند که بسیار مفید بوده و موجب نشاط و تقویت قوای مختلف بدن می‌شود.

شخصی نزد پیغمبر اکرم صلي‌الله عليه و آله رفت و سوال کرد:

من حافظه‌ای قوی داشتم ولی اکنون فراموشی بر من غالب شده است. حضرت پرسیدند: آیا خواب قیلوله می‌کردی و اکنون آن را ترک کردی؟ گفت: بله. حضرت فرمودند: دوباره خواب قیلوله بکن. چون این کار را کرد، حافظه‌اش برگشت.

امام باقر عليه‌السلام: (خواب قیلوله نعمت است)؛ زیرا گرمی هوای روز ، سردی ظاهر بدن را تعدیل می‌کند.

امام خمینی قدس سره نیز در انجام خواب قیلوله استمرار می‌ورزیدند.

خواب اول شب : خواب سر شب یعنی بعد از نماز عشاء تا نیمه شب شرعی است که بسیار مناسب است و هر ساعت آن برابر با دو و نیم تا سه ساعت است و از نیمه شب شرعی تا یک ساعت به اذان صبح که هر یک ساعت برابر یک ساعت می‌باشد؛ به این معنی که کیفیت خواب اول شب بسیار زیاد است و خستگی کار روز را ازبین می‌برد.

خواب حیلوله: خواب بعد از ظهر را خواب حیلوله گویند. حيلوله یعنی حایل میان انسان و نماز ظهر و عصر که پس از نماز اشکالی ندارد.

برگرفته از جزوات استاد خیراندیش و دکتر خوش‌نژاد

منبع احاديث: كتاب حليه‌المتقين

جزوه درسی برنامه سازی سیستم

توسط: admin در 22 آبان 1391

 

 

 

sysprog.pdf [761.49 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 188)

جزوه مقدمه ای بر اصول برنامه نویسی اسمبلی assembly

توسط: admin در 22 آبان 1391

جزوه مقدمه ای بر اصول برنامه نویسی اسمبلی assembly

 

کسانی که عضو نیستند، نمی توانند اینجا را مشاهده کنند.

 

 

رأی گیری اینترنتی

توسط: zaher در 16 آبان 1391

سیستم رای گیری الکترونیکی چیست؟
________________________________________
با نگاهی به اطراف می توان وارد شدن تکنولوژی را در زندگی روزمره مانند تجارت الکترونیک، کلاس و آموزش های اینترنتی و جدیدا هم رای گیری اینترنتی را به راحتی احساس کرد. این روند اگرچه با مشکلاتی نظیر بالا رفتن تعداد بیکاران می باشد ولی تجربه ثابت کرده است که باعث رشد کیفی در انجام سایر امور گردیده است.
_______________________________________

در این مقاله به بررسی رای گیری های الکترونیکی در سایت ها و حتی رای گیری های مردمی می پردازیم که صرفا این گفته ها نظرات شخصی می باشدو البته با مطالعه در این زمینه گرد آوری شده است.
در رای گیری سنتی که مردم در حوزه ها به پای صندوق های رای می روند ضمن داشتن مزیت امنیت بالای آن نسبت به روش الکترونیکی که همین امر تاکنون سبب پابرجا ماندن این روش شده است دارای معایبی چون صرف وقت جهت شمارش آرا، تامین هزینه نیرو های انسانی و .... می باشد.

تفاوت رای گیری کامپیوتری و اینترنتی
رای گیری الکترونیک به دو صورت انجام کی گیرد:
* رای گیری کامپیوتری
* رای گیری اینترنتی

رای گیری کامپیوتری
در این روش دیگر مانند روش سنتی از کاغذ و صندوق استفاده نمی شود.بلکه رای دهندگان در حوزه ها حضور پیدا می کنند ولی رای خود را از طریق کامپیوتر وارد می کنند. بدین صورت که اسامی افراد کاندید شده بر روی صفحه قرار دارد و رای دهنده با انتخاب نام فرد رای خود را بر مجموع رای دهندگان مثبت به شخص مربوطه می افزاید. در این روش همچنان هویت رای دهندگان از طریق کارت شناسنامه صورت می گیرد و نسبت به روش سنتی به جهت وجو سیستم متصل به شبکه هزینه بر تر می باشد.

رای گیری اینترنتی
این روش برای اولین بار در رای گیری ریاست جمهوری سال 2000 در امریکا مورد استفاده قرار گرفت. بدین صورت که مردم در منازل خود از طریق اینترنت رای خود را ثبت می کردند. در این روش نکاتی چون امنیت و عدم تکرار رای دهنده بسیار مهم بود. به همین منظور به تمام افراد واجد شرایط یک کد امنیتی (PIN) جهت ورود به سایت رای گیری داده شد.

حفظ امنیت داده در بانک های اطلاعاتی و جلوگیری از نفوظ هکرها در این نوی سیستم ها حائز اهمیت می باشد. بخصوص که با مطرح شدن نام سایتی مشخص امکان همچین حملاتی وجود دارد
معایب این روش:
1. تمامی مردم در هر نقطه به اینترنت دسترسی ندارند.
2.عدم اعتماد مردم به دلیل شناخت کافی نداشتن از اینترنت از جمله مشکلات بارز این نوع رای گیری می باشد. و در صورت تقاضای کاندید ها برای باز شماری آرا، به برگه های رای دسترسی وجود ندارد.

آیا می دانید که مصرف قرص و شربت زینک مضر می باشد؟

توسط: yasen در 11 آبان 1391امروزه استفاده از انواع قرصها و شربتهای زینک حاوی گروهی از ویتامین ها و روی (zn) جهت بلندی قد و تقویت و رشد مو در بین مردم شایع شده است و مردم ناآگاه از عوارض اینگونه قرص ها فریب تبلیغات تجاری آنها را می خورند و با تجویز پزشکان یا بدتر از آن به صلاحدید خود اقدام به خرید و مصرف این داروها برای خود و فرزندان می نمایند که در این راستا اگر فردی که به سلامتی خود و فرزندانش علاقمند است بخواهد آگاهانه تصمیم بگیرد، باید برای سوالات ذیل پاسخ مناسبی بیابد:
آیا این قرص ها و داروهای شیمیایی تاثیرات ادعا شده را دارند و برای سلامتی بدن باید از آنها استفاده کرد؟-1
2-در پی مصرف این داروها در کنار تاثیرات مثبت احتمالی، چه عوارضی گریبان گیر مصرف کنندگان می شود؟ مخصوصاً با توجه به اینکه خیلی از مصرف کنندگان این قرصها نوجوانانی هستند که به تشویق والدین جهت افزایش قد از این داروها مصرف می کنند.
3-جایگزین طبیعی مناسب برای قرص و شربت زینک چه چیزی است؟
لازم به ذکر است هیچ داروی شیمیایی نیست که عارضه ای نداشته باشد. بسیاری از این عوارض معمولاً در بروشور این داروها درج شده است لکن بسیاری از عوارض پس از چند سال گذشت زمان و مصرف آن توسط مردم، شناخته می شود. در مورد ویتامین ها و املاح معدنی که بصورت قرص و کپسول تجویز می شوند باید توجه کرد که بدن انسان از بیش از 100 نوع عنصر و ویتامین و ... تشکیل شده است. تماس این عناصر در محیط اطراف خاصه خاک وجود دارد. در واقع تشابه خیره کننده ای بین عناصر تشکیل دهنده خاک و عناصر تشکیل دهنده بدن انسان وجود دارد. این عناصر از خاک به گیاهان و از آن طریق به حیوانات منتقل می شود. بنابراین مصرف میوه و سبزیجات و گوشت گوسفند و پرنده های حلال گوشت و لبنیات و روغن گاوی تمامی مواد مورد نیاز بدن را تأمین می کند. اگر بخواهیم برای هر یک این عناصر یک قرص یا کپسول بخوریم واضح است که چه کار خنده دار و مضحکی انجام داده ایم. خداوند متعال تمام نیازهای ما را در غذاهایی که روزی ما کرده است قرار داده است. مصرف دارو فقط در هنگام بیماری جایز است آنهم وقتی جایگزین های طبیعی وجود دارد نیازی نیست که از داروی شیمیایی استفاده کنیم. زینک (Zinc ) همان عنصر روی است لذا استفاده از ظروف برنجی با توجه به اینکه برنج آلیاژی از مس و فلز روی می باشد و همچنین مصرف آب جوشیده که در سماور یا کتری برنجی جوشانده شده است، جهت جبران کمبود روی در کنار مصرف مواد غذایی مذکور مفید است. برای تقویت سیستم دفاعی و رشد مناسب قد و رشد خوب مو باید از غذاهایی مثل عسل، گوشت پرندگان، پسته، بادام، فندق، انجیر و زیتون و گوشت گوسفند و تخم مرغ عسلی رسمی استفاده نمایید.
حال که یافتیم حکمای قدیم برای جبران نیاز بدن ما به عناصر مختلف، هوشمندانه عمل کرده اند و از مواد غذایی، ادویه ها و ترکیبات غذاهای مرسوم گرفته تا ظروف غذا (ظروف مسی، برنجی و چدنی) و لوازم پخت و پز (کفگیر حسوم) برای تمامی این موارد پیشنهادات ارزنده ای ارائه نموده اند که به تدریج به عنوان سنت مورد پذیرش مردم قرار گرفته اند در ذیل در خصوص اهمیت روی و عوارض کمبود آن در بدن می پردازیم:
روی یکی از عناصر معدنی کمیاب می باشد که پس از آهن بیشترین مقدار را در بدن انسان به خود اختصاص داده است. انسان به مقادیر ناچیزی از روی نیاز دارد ولی همین مقدار کم برای سلامت عمومی و رشد بدن بسیار حیاتی است، بطوریکه این نیاز حتی از پیش از تولد آغاز می گردد. بدن یک انسان عادی با وزن 70 کیلوگرم حدود 1.4تا 2.3 گرم روی دارد و این روی در مقادیر ناچیز در تمام بافت های بدن انتشار می یابد ولی مقدار آن در استخوان ها، دندان ها و غده پانکراس بیشتر از بقیه بخشهای بدن است. مقدار روی در خون نیز حدود0.7 میلی گرم در هر 100 میلی لیتر می باشد، در حالیکه این مقدار در سرم یا پلاسما حدود 0.1 میلی گرم در هر 100 میلی لیتر است. حدود 99 درصد از کل روی موجود در بدن در سلول ها ذخیره شده و بقیه آن نیز در پلاسما و مایعات خارج سلولی وجود دارد.
کمبود روی یکی از دلایل متعدد خستگی، ضعف و کاهش اشتها و نیز کاهش در قدرت عملکرد حس چشایی و بویایی می باشد. کمبود روی همراه با لکه های سفید روی ناخن ها بوده و یکی از دلایل شایع بیش فعالی در کودکان و نیز اختلالات شبکیه ای چشم در آنها می باشد.
کمبود روی در پسرهای جوان موجب تکامل نامناسب غده پروستات و نیز عدم رشد و تکامل بیضه ها می گردد. در دختران جوان نیز موجب بروز اختلالات هورمونی و نیز اختلال در عملکرد تخمدان ها و تکامل رحم و مختل شدن چرخه های جنسی در آنها می گردد. علائم کمبود روی عبارتند از:
- بروز عفونت های متعدد
- هیپوگناد یسم در مردان
- ریزش مو
- کاهش اشتها
- بروز اختلال در حس چشایی و بویایی
- بروز اختلال در دید به هنگام تاریکی و شب
- بروز زخم ها و اختلالات متعدد در پوست
- تأخیر در بهبود زخم های ایجاد شده در پوست
- بروز اسهال های مزمن و شدید
- تورم قرنیه ها
- بروز اختلالات و ناهنجاری های رفتاری
قابل ذکر است که همه این علامت ها در یک فرد بروز نکرده و به شرایط بدنی فرد و نیز میزان کمبود روی بستگی دارد
اگر جسم سالم داشته باشیم ذهن سالمی داریم